Premiová zdravá výživa Odhalte moudrost přírody!
  • Bez lepku
  • Bez laktózy
  • Bez rafinovaných cukrů
  • Bez konzervantů
  • Bez barviv
  • 100% veganské
  • Bez GMO
  • BIO certifikováno

Dejte stopku únavě a vyčerpání. Stačí jíst správně

Dejte stopku únavě a vyčerpání. Stačí jíst správně
13.4.2018

Spíte dlouho, ale ráno se budíte celí rozlámaní. Během tréninku vám brzy docházejí síly. Máte často hlad, jste podráždění a nemáte na nic náladu. Únava a nedostatek energie ale nemusejí doprovázet každý váš den. Zkuste poupravit skladbu jídelníčku a způsob stravování. Uvidíte, že brzy poznáte rozdíl.

 

Není únava jako únava

Únava je pro organismus naprosto přirozeným stavem. Tělo tímto způsobem reaguje na jakékoliv zatížení, ať už fyzického (aktivní pohyb) nebo psychického (stres) charakteru. Pokud máte ale pocit, že z vás „někdo“ vysává energii pravidelně, něco je špatně.

 

Časté pocity ospalosti a slabosti vám totiž dříve nebo později začnou ztěžovat život. Zamyslete se proto nad tím, co za nimi stojí. Únava zpravidla doprovází různé nemoci, ale často si za ni můžete sami nejen kvůli nedostatku spánku, ale také kvůli špatně nastavenému jídelníčku. Zkuste si proto sepsat, jaká jídla a v jakých časových intervalech během dne zkonzumujete. Že jíte nepravidelně a to, co vám zrovna přijde pod ruku? Možná právě tady bude jádro problému.

 

Vyvážená strava jako prevence proti únavě

Myslete na to, že vaše strava by měla být pestrá a obsahovat vyvážený poměr sacharidů, bílkovin a tuků. Ideální poměr těchto tří základních makroživin je rozložený v poměru 50:35:15.

 

Že vás na vaření zrovna moc neužije a patříte mezi stálé hosty restaurací? Pak si zjistěte, z jakých surovin jídla připravují. Konzumací průmyslově zpracovaných potravin totiž svému tělu zrovna moc neprospějete. Místo nich se snažte jíst hlavně čerstvé základní suroviny, ze kterých si organismus načerpá potřebné živiny.

 

Které potraviny by měly mít stálé místo ve vašem jídelníčku?

Skvělým zdrojem komplexních sacharidů jsou různé obiloviny jako hnědá nebo bílá rýže, ovesné vločky, jáhly, špalda, pohanka, dále pak celozrnné pečivo, kvalitní těstoviny, sladké brambory, nebo luštěniny, např. čočka a fazole.

 

Bílkoviny pak čerpejte zhruba půl napůl z rostlinných a živočišných zdrojů. Dopřávejte si kvalitní libové maso, ryby a mořské plody, vejce a mléčné výrobky. Výborná je také sója, cizrna a další luštěniny, náhražky masa jako seitan, tempeh, tofu a z obilovin pak amarant, quinoa, pohanka či oves.

 

Zkonzumované tuky by pak měly obsahovat hlavně omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které kromě mořských ryb, zejména lososa, obsahuje také lněný a olivový olej nebo vlašské ořechy.

 

Pestrost, základ úspěchu

Kromě cukrů, tuků a bílkovin si denně dopřávejte také dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, ze kterého organismus načerpá důležité vitamíny, minerály a další živiny. Pochutnávejte si i na čerstvých ovocných a zeleninových šťávách a smoothie nápojích, které svým obsahem zdraví prospěšných látek působí jako učiněné elixíry a okamžitě vás nakopnou.

 

Experimentujte také s různými kombinacemi ovocných a zeleninových salátů, které posypte výživnými semínky (slunečnicové, dýňové, chia) a klíčky (mungo, naklíčená čočka, cizrna). Místo hotových kořenících směsí pak dejte přednost spíše čerstvým bylinkám.

Skvělým receptem proti únavě jsou také superpotraviny. Ty i v malém množství obsahují výjimečný podíl vitamínů, minerálů, proteinů nebo antioxidantů. Pomáhají z těla odplavit toxické látky, a tím obnovují jeho ztracenou vitalitu. Zázračné účinky nabízejí třeba chia semínka, která konzumovali už staří Aztékové před důležitým bojem. Malá ale výživná semínka si dopřejte hned zrána, třeba formou chia pudinku, případně jen namíchaná s vodou během tréninku. Energii a sílu vám dodají téměř okamžitě a na dlouhou dobu.

 

Denní rozvrh jídla

Nejen složení, ale také rozložení jednotlivých jídel během dne má vliv na únavu. Jezte pravidelně, ideálně 5 krát denně. Kromě snídaně, oběda a večeře nezanedbávejte ani dopolední a odpolední svačinky. Rozestup mezi jednotlivými jídly dodržujte optimálně 2-3 hodiny.

 

Před plánovanou sportovní aktivitou se najezte také maximálně dvě hodiny dopředu, aby vaše tělo mělo čas potravu strávit. Případně těsně před tréninkem zakousněte banán nebo energetickou tyčinku, které vám dodají rychlé cukry bez toho, aby zbytečně zaplácly žaludek.

 

Po skončení cvičení pak tělu opět dodejte vyčerpané zásoby sacharidů a bílkovin. Pro načerpání sil a rychlejší regeneraci svalů se výborně hodí také proteinové nápoje. Hotovou směs jednoduše smícháte s vodou nebo (rostlinným) mlékem. Nejen pro vegany a vegetariány existují rostlinné proteiny, např. hrachový, rýžový nebo konopný.

Důraz na pravidelné stravování, vyváženou skladbu jídelníčku, vhodnou pohybovou aktivitu a dostatek spánku je základní a velmi jednoduchou prevencí únavy a vyčerpání. Příliv spousty energie a nové vitality na sebe nenechá dlouho čekat. A to za tu chvilku plánování a přemýšlení nad obsahem vašeho talíře stojí, nemyslíte?

Proč nakupovat u nás?

icon

Ke každé objednávce dárek, zdarma vzorek našich produktů.

icon

Nad 1.000 Kč neplatíte poštovné a balné!

icon

Zboží přímo od českého výrobce.

Klub Iswari

Staňte se ještě dnes členy Klubu Iswari a čerpejte výhody!

Mám zájem o členství

Velkoobchodní objednávky

Chci vědět více

Heuréka ověřeno
zákazniky

ISWARI PODPORUJE
NADACI VICENTE FERRER

Nahoru