Premiová zdravá výživa Odhalte moudrost přírody!
  • Bez lepku
  • Bez laktózy
  • Bez rafinovaných cukrů
  • Bez konzervantů
  • Bez barviv
  • 100% veganské
  • Bez GMO
  • BIO certifikováno

Nápoj horchata, osvěžující afrodisiakum

Nápoj horchata, osvěžující afrodisiakum
25.10.2017

Ti z Vás, kteří mívají občas cestu na Pyrenejský poloostrov, a zejména do jeho jihovýchodní oblasti Katalánska a Valencie, se pravděpodobně setkali s tamním typickým nápojem, který se jmenuje „horchata de chufa“. Pokud jste měli možnost ho ochutnat, můžete potvrdit, že se jedná o velmi lahodný sladký drink, který se servíruje chlazený v mnoha barech a restauracích jako osvěžující nápoj. Jeho oříšková příchuť pochází z šáchoru jedlého, čili chufy (čti čufy).


Jedná se o velmi zajímavou plodinu, která je v poslední době stále více dostupná i u nás. Má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví a tvoří základ španělské horchaty. Na konci článku si povíme, jak si horchatu vyrobit doma svépomocí. 


Zdravotní účinky
Šáchor jedlý má mnoho názvů. Kromě španělského „chufa“ je také známý jako tygří ořech či zemní mandle. Biologicky se nejedná o ořech a tak ho mohou konzumovat i alergici na ořechy. V první řadě je bohatý na vlákninu (přibližně 15 g ve 100 g). Z minerálů je zdrojem hořčíku, draslíku a železa. Je rovněž zdrojem mononenasycených mastných kyselin a je prospěšné, že z nich obsahuje malý podíl nenasycených mastných kyselin omega 3, které v některých oříškách při vyšším poměru vůči omega 6 vyvolávají zánětlivé procesy.

Horchata, což je vlastně slazené mléko z šáchoru, byla podle španělského listu El País nedávno podrobena výzkumu, na kterém se podílela Pražská chemicko-technologická fakulta a Farmaceutická fakulta univerzity ve Valencii, jež k výzkumu přizvala tradiční výrobce horchaty. Výzkum prokázal, že horchata obsahuje vysoké množství argininu (pomáhá prokrvení tkání a má afrodisiacký účinek) a fosfolipidů (pomáhají eliminovat „špatný“ cholesterol a jsou prevencí proti kardiovaskulárním nemocem, žaludečním vředům a cukrovce typu II).

Výzkum probíhal nejnovějšími metodami na 90 vzorcích a potvrdil výrazné rozdíly mezi řemeslně a průmyslově vyráběnou horchatou. Ta druhá ztrácí velkou část svých pozitivních účinků kvůli vysokotepelné úpravě, která je nutná pro dlouhodobou konzervaci. 


Módní v Japonsku a Spojených státech
Ve Španělsku je horchata typickým letním nápojem pro horké dny a to je škoda. Přišli na to již v zemích jako Japonsko, Spojené státy či Německo, kde se tento lahodný nápoj stává kvůli zdravotním účinkům populárním během celého roku a zákazníci jsou tam ochotni za sklenici utratit až 9 USD.


Do České republiky zatím tato pochutina nedorazila, alespoň ne na jídelní lístky našich barů či kaváren. I tak ale nemusíte zoufat. Můžete si totiž sami vyrobit horchatu doma. Zde je slíbený recept!


Příprava:
1.    Namočte hlízy šáchoru do misky s vodou a přikryjte je látkou. Nechte je stát ve vodě 24 hodin. 
2.    Odstraňte látku, nechte odtéct zbylou vodu a hlízy vložte do mixéru.
3.    Přidejte mletý kardamom dle chuti, sladidlo (např. kokosový cukr) a rozmixujte.
4.    Přes jemné sítko proceďte hmotu tak, aby tekutina protekla do sklenice.
5.    Přihoďte kostku ledu a můžete vychutnávat!


Pokud se Vám nechce věnovat čas přípravě, máte ještě jednu možnost. Můžete si koupit směs na horchatu od české firmy Parvati. Ta používá bio chufu přímo z Valencie a v raw kvalitě, bez tepelné úpravy. Její vlastnosti by se tedy měly blížit tradičně ručně vyráběné horchatě. Navíc je doslazována nízkoglykemickým kokosovým cukrem a lúcumou, což je lahodné aromatické ovoce z peruánských And s vysokým obsahem tzv. pomalých sacharidů.


Tak na nic nečekejte, horchata už čeká na Vás. Je to vážně dobrota! Que bueno! 
 


 

Proč nakupovat u nás?

icon

Ke každé objednávce dárek, zdarma vzorek našich produktů.

icon

Nad 1.000 Kč neplatíte poštovné a balné!

icon

Zboží přímo od českého výrobce.

Klub Iswari

Staňte se ještě dnes členy Klubu Iswari a čerpejte výhody!

Mám zájem o členství

Velkoobchodní objednávky

Chci vědět více

Heuréka ověřeno
zákazniky

ISWARI PODPORUJE
NADACI VICENTE FERRER

Nahoru