Premiová zdravá výživa Odhalte moudrost přírody!
  • Bez lepku
  • Bez laktózy
  • Bez rafinovaných cukrů
  • Bez konzervantů
  • Bez barviv
  • 100% veganské
  • Bez GMO
  • BIO certifikováno

Raw čokoláda: skutečný dar bohů, který není hřích

Raw čokoláda: skutečný dar bohů, který není hřích
25.10.2017

Předkolumbovské indiánské kultury nazývaly kakao pokrmem bohů, přestože nemohly znát jeho vysoce pozitivní dopady na lidské zdraví, které potvrzují dnešní výzkumy. Raw čokoládu, která je vyrobená z minimálně zpracovaných kakaových bobů, znají zejména ti, kteří dávají přednost tepelně neupraveným potravinám, čili raw stravě. Raw potraviny jsou zpracovávány při maximální teplotě 42 °C a obsahují tak mnohem vyšší hodnoty živin, které bývají jinak zničeny při tepelné úpravě.

Dobrá čokoláda (v přiměřeném množství :-) ) tělu prospívá  

Čokoláda nemusí být nutričním hříchem, pokud se rozhodneme pro skutečně kvalitní výrobek. Jak takovou poznáme? Nesmí obsahovat rostlinné tuky, ale výhradně kakaové máslo. Informace o jiných přidaných tucích musí být vždy na obalu. Ideální je, pokud je slazena nerafinovanými sladidly (např. kokosovým sirupem). A samozřejmě, čím více kakaové sušiny obsahuje, tím více se jedná o skutečnou čokoládu. Pokud tedy čokoláda obsahuje jen 50 % kakaové sušiny, celá její druhá polovina jsou rostlinné tuky, cukry či sušené mléko. A co je to vlastně kakaová sušina? Jedná se o součet kakaové hmoty (čili jemně mletých bobů v podobě pasty) a kakaového másla, což je tuk z kakaových bobů. Jde o dvě základní ingredience při výrobě čokolády. Kakaová sušina je tudíž v čokoládě jediné skutečné kakao. Poměr kakaové pasty a másla v čokoládě se liší podle výrobce a konkrétní receptury, ale obecně platí, že obsah kakaového másla je v čokoládě zhruba třikrát nižší než kakaové hmoty.

Nepražené kakao je nejbohatším zdrojem antioxidantů
Studie publikovaná v roce 2011 Americkou národní lékařskou knihovnou (US National Library of Medicine) uvádí, že u všech čokolád dvanácti náhodně vybraných značek byl zjištěn vysoký obsah flavonoidů (látek s antioxidačním účinkem), pokud ovšem šlo o čokolády s vysokým obsahem kakaové hmoty. Čili nejednalo se o čokolády mléčné nebo bílé. Překvapivě ale samotný obsah kakaové hmoty nevykazoval vysokou korelaci s obsahem flavonoidů. Jinými slovy, pokud zvolíte silně hořkou čokoládu, máte jistotu, že tělu dodáte cenné antioxidanty v podobě flavonoidů. Pouze zcela neplatí přímá úměra, že čím více kakaa, přesně o tolik více flavonoidů. A zmíněná studie rovněž upozorňuje na to, že průmyslové zpracování výrazně snižuje množství antioxidantů vlivem oxidace a alkalizace. 

Dosud nebyly prováděny studie na obsah antioxidantů v raw čokoládách, nicméně existují údaje o ORAC hodnotách u různě zpracovaných kakaových bobů. ORAC znamená schopnost absorpce volných radikálů (oxygen radical absorbance capacity). A zde je zajímavý údaj, že zatímco 100 g nepraženého kakaového prášku má extrémně vysokou ORAC hodnotu 95 500 a 100 g nepražených kakaových drcených bobů 62 100, klesá tato hodnota u normálního kakaového prášku na pouhých 26 000. 

Pozor na mléko v čokoládě!
Pokud Vás tyto údaje přesvědčily o tom, že stojí za to dopřát si aspoň jednou za čas raw čokoládu, máme pro Vás ještě jednu důležitou informaci. Podle jiné studie publikované v roce 2007 opět Americkou národní lékařskou knihovnou, mléko výrazně inhibuje pozitivní účinky některých fytonutrientů na lidské zdraví. Takže když čokoládu, tak jen bez mléka (u veganských máte vždy jistotu), s vysokým obsahem kakaa a raději, aspoň občas, nepraženou. Na trhu je k mání stále více značek a zajímavých chuťových kombinací. Přejeme šťastnou ruku a výjimečný chuťový zážitek!

Proč nakupovat u nás?

icon

Ke každé objednávce dárek, zdarma vzorek našich produktů.

icon

Nad 1.000 Kč neplatíte poštovné a balné!

icon

Zboží přímo od českého výrobce.

Klub Iswari

Staňte se ještě dnes členy Klubu Iswari a čerpejte výhody!

Mám zájem o členství

Velkoobchodní objednávky

Chci vědět více

Heuréka ověřeno
zákazniky

ISWARI PODPORUJE
NADACI VICENTE FERRER

Nahoru